Достапни линкови

Сослушување и судење на затвореници од Гвантанамо Беј


Пентагон неделава закажа едно сослушување и едно судење на затворенци од Гвантанамо Беј. Се очекува денеска да почне сослушувањето на 50 годишен жител на Судан, обвинет за диртектна подршка на терористичката Ал Каеда и за соработка со осама Бин Ладен пред повеќе од десетина години. Во вторник ќе се одржи првото судење на друг затвореник по потекло од Канада. Станува збор за прв судски процес кој администрацијата на претседателот Барак обама го органмизира против затвореник во Гвантанамо Беј.

XS
SM
MD
LG