Достапни линкови

Комеморација за жртвите од Нагасаки


Денеска жителите на јапонскиот град Нагасаки им оддадоа почит на жртвите од атомското бомбардирање во 1945 година. Кон крајот на Втората светска војна, Соединетите американски држави фрлија атомска бомба во Нагасаки, откако три дена пртетходно го бомбардираа градот Хирошима, прво атомско бомбардирање во човековата историја. Околу 80.000 лица загинаа во нападот пред 65 години.
XS
SM
MD
LG