Достапни линкови

Нов биланс:127 загината при лизгање на земјиште во Кина


Бројот на жртви при лизгањето на земјиште, предизвикано од поплавите и поројните дождови, во северна Кина се искачи на 127 луѓе, соопштија кинеските државни медиуми. А 1300 луѓе се уште се водат за исчезнати. Кинескиот премиер Вен Џиабао денеска ги посети погодените области. Во спасувачките операции учествуваат и војници.
XS
SM
MD
LG