Достапни линкови

Србија е само против едностраната независност на Косово


Минисерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ во интервју за Си-Ен Ен изјавил дека српските власти се противат само на едностраното прогласување на независност на Косово. Јеремиќ потсетил дека две третини до земјите во светот не го признаваат Косово . Тој изјавил дека прашањето со стаусот на покраината носи проблеми и затоа е потребно да се пронајде заедничко решение. Јеремиќ изјавил дека причината зошто да не се признае независноста на Косове е во тоа што тоа би значело преседан во досегашната историја на ОН
XS
SM
MD
LG