Достапни линкови

Москва отвори климатизирани простории за граѓаните


Властите во Москава отовриле 120 климатизирани простории каде жителите ќе можат да дишат прочистен воздуш. Руската престолнина и понатаму се гуши во чад и смог од пожарите, а воздухот е 6 пати позагаден од дозволеното. Просториите со чист воздух се наоѓааат во повеќе згради и во болниците. Најголем број од становите во Москва немаат климатизери бидејќи до сега не им ни требале, но затоа сега продажбата на клима уреди стана хит.
XS
SM
MD
LG