Достапни линкови

Во Кашмир се трага по 400 исчезнати луѓе


Спасувачките екипи во индиската област Кашмир трагаат по 400 исчезнати луѓе за време на поплавите. Властите денеска соопштија дека бројот на жртви се искачил на 132-ца луѓе, а околу 500 се повредени. Илјадници полицајци и војници и други спасувачи сечат патишта за да може да стигнат до отсечените места и да му помогнат на населението. Во областа Ладак се наоѓаат и 2.000 странски туристи , за кои властитие оганизираат вонредни летови за да ги префрлат во Њу Делхи. Напорите на спасувачите да стигнат до отсечените места ги комплицира и калта која се наоѓа на патиштата а некаде достигнува висина и до 4,5 метри
XS
SM
MD
LG