Достапни линкови

Девет години од загинувањето на резервистите кај Карпалак


Пред спомен-обележјето Карпалак во центарот на Прилеп, денеска ќе биде одбележана деветгодишнината од загинувањето на 10 - те резервисти .Семејствата, заедно со преставници од Градот, од Министерството за одбрана и од Генералштабот на АРМ по повод деветгодишнината од масакрот кај Карпалак, пригодно ќе го означат почетокот на градежните работи за уредување на просторот околу спомен-обележјето во центарот на Прилеп . Делегациите ќе го посетат и местото каде беше нападнат конвојот прилепски резервисти на 8 август 2001 година при што загинаа 10-те бранители.
XS
SM
MD
LG