Достапни линкови

ЕК:За Косово клучи договорот со ММФ и истрагите на Еулекс


Европската Комисија оценила дека за економската ситуација на Косово најважни се начелниот договор на Пришина со Меѓународниот монетарен фонд и истрагите кои Еулекс ги води против корупцијата. Од Комисијата во извештајот за јули наведуваат дека Косово мора уште многу нешта да направи пред ММФ да го одобри 18 месечниот стед бај аражман од 92,7 милиони евра за Косово. Во земјата се забележани некои напредувања но и проблеми во полето на економијата.
XS
SM
MD
LG