Достапни линкови

Талибанците одговорни за смртта на 8 лекари во Авганистан


Талибаните ја презедоа одговорноста за погубувањето на најмалку 8 странски државјани најголемиот дел од нив лекари , чии тела беа пронајдени на северот од Авганистан. Полицијата во провинцијата Багахсан пронајде 10 тела, од кои 6 на германски и 2 на американски лекари. Пронајдени се уште 2 тела на Авганистанци. Од организацијата Мисија за меѓународна подршка која со години делува во Авганистан, на својата интернет страница соопштуваат дека најверојатно телата се на нивни мисионери.
XS
SM
MD
LG