Достапни линкови

Две години од руско-грузиската војна


Денеска се одбележуваа втората годишнина од почетокот на кратката војна помеѓу Русија и Грузија околу областа Јужна Осетија . Ноќта меѓу 7 и 8 август, 2008-та, грузиските сили започна артилериски напад врз градот Цхинвали и околните области во Јужна Осетија , како обид да се врати уставниот поредок во регионот. На 8 август, Русија распредели војници и оклопни возила во Јужна Осетија, а руските авиони нападнаа цели длабоко на грузиска територија. За помалку од една недела, грузиските сили беа поразена од страна на Русите, а подоцна Москва ја призна независноста на Јужна Осетија и другиот отцепен грузискиот регион, Абхазија. Уште три други земји - Венецуела, Никарагва и Науру , оттогаш, исто така, ја признаа независноста на двете територии.
XS
SM
MD
LG