Достапни линкови

Иран: филмовите полоши од шпионажата


Заменик министерот за култура на Иран Џавад Шамкареди изјави дека иранските режисери кои го критикуваат животот во Иран се виновни за културно предавство што е многу полошо од шпионирање. ,,Иранските филмаџии гледаат само на темната страна на Иран со цел да добиваат награди на меѓународните фестивали,, оцени тој. Агенциите додаваат дека откако Махмуд Ахмадинеџад во 2005 година стана шеф на државата, во Иран драстично се намалила слободата на печатот и во културата.
XS
SM
MD
LG