Достапни линкови

САД, Британија и Франција на комеморациите во Хирошима


Соединетите Американски Држави, Британија и Франција за прв пат ќе имаат свој претставник на церемонијата за одбележувањето на годишнината од бомбардирањето на јапонскиот град Хирошима за време на Втората Светска Војна. Присуството на американскиот амбасадор во Токио, Џон Рос е порака дека американскиот претседател Барак Обама ја поддржува идејата за свет без нуклеарно оружје. Околу 140 00 луѓе умреа по експлозијата во Хирошима.
XS
SM
MD
LG