Достапни линкови

Американски претставник на годишнината од Хирошима


Соединетите Американски Држави за прв пат ќе имаат свој претставник на церемонијата за одбележувањето на годишнината од бомбардирањето на јапонскиот град Хирошима за време на Втората Светска Војна. Американскиот амбасадор во Токио, Џон Рос ќе присустува на денешната церемонија како знак дека американскиот претседател Барак Обама ја поддржува идејата за свет без нуклеарно оружје. Околу 140 00 луѓе умреа по експлозијата во Хирошима.
XS
SM
MD
LG