Достапни линкови

Иран прави нова ракета за лансирање сателити


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека Иран работи на развивање на ракети кои ќе можат да понесат сателит и до 1.000 километри во вселената, пренесува агенцијата Фарс. Тој рекол дека моторите на ракетата ќе имаат четири пати повеќе притисок од оние кои во 2009-та за прв пат во вселената лансираа ирански сателит. Западот го критикуваше тоа лансирање на сателитот, поради можноста да се употреби за воени цели.
XS
SM
MD
LG