Достапни линкови

Отунбаева призна дека имало насилства врз узбекистанци


Претседателката на Киргистан Роза Отунбаева призна дека безбедносните сили ги прекршиле правата узбекистанското малцинство во јунските етнички судири. Ваквото признание на Отунбаева доаѓа по тврдењата на организации за човекови права и на Обединетите Нации дека киргистанските безбедносни сили дејствувале против узбекистанците.
XS
SM
MD
LG