Достапни линкови

Адвокат од Иран бара азил во Турција


Од Агенцијата за бегалци на ОН соопштуваат дека адвокатот на иранката осудена на смрт заради прељуба се наоѓа во Турција и бара азил. Иранската полицја се обидела да го пронајде адвокатот и да го уапси но не го нашле. Од ОН соопштуваат дека адвокатот е во притвор во Турција и дека побарал азил. Адвокатот е познат активист за човекови права, тој ја бранеше и иранката која е осудена на смрт со каменување заради прељуба. Иран времено го стопираше извршувањето на казната поради меѓународни притисоци, но не се откажува од намерата да се изврши пресудата.
XS
SM
MD
LG