Достапни линкови

Голем смог во Москва


Главниот град на Русија денеска осамна во облак од смог кој стигнал дури до московското метро. Граѓаните велат дека вакво нешто не памтеле уште од седумдестите години на минатиот век. Во Москва се забележани рекордно високи температури, а до крајот на неделaва, според прогнозите, таму би можело да има и 40 Целзиусови степени. Во меѓувреме, во Русија се шират пожарите, а претседателот Дмитри Медведев прогласи вонредна состојба во седум региони.
XS
SM
MD
LG