Достапни линкови

Бан Ки Мун :светот да се ослободи од нуклеарното оружје


Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, говорејќи во Јапонија пред церемонијата за одбележување на 65 години од фрлањето на атомските бомби на Хирошима и Нагасаки, рече дека светот мора да се стреми да се ослободи од нуклеарното оружје. Шефот на ОН денеска ја започна својата турнеја во Јапонија, каде се сретна со министерот за надворешни работи Катсуа Окада. Се очекува да се сретне и со премиерот Наото.
XS
SM
MD
LG