Достапни линкови

Осуден на смрт поранешен функионер на партијата Баат


Еден суд во Ирак денеска осуди на смрт висок функционер на забранетата партија Баат. Мазбан Хади Хади беше член на Советот на Револуционерна команда за време на владеењето на Садам Хусеин. Тој беше уапсен по инвазијата предводена од САД во 2003 година, за сушење на мочуриштата за кои некои сметаат дека е локација на библиската Еденската градина. Мочуриштата се исушуваа за да се ослободат од шиитски бунтовници кои се криеја таму.
XS
SM
MD
LG