Достапни линкови

ОН: Ситуацијата на Косово релативно мирна


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ја оценил севкупната ситуација на Косово како релативно мирна, но укажал на деликатната ситуација на северот на земајта. Извештајот е објавен на сајтот на ОН, а вечерва и официјално ќе биде преставен пред Советот за безбедност од страна на шефот на УМНИК Ламберто Занијер. Во извештајот е опфатен периодот пред Меѓународниот суд за правда во Хаг на 22 јули да го објави советодавното мислење за независноста на Косово. Вечерва Советот ќе дискутира за состојбата во и со Косово
XS
SM
MD
LG