Достапни линкови

Фидел Кастро ја промовира својата „Стратегиска Победа“


Фидел Кастро го објави првиот том од своите мемоари, книга од 896 страни за неговата вооружена борба против кубанскиот дикатор Фулгенцио Баптиста. Кастро беше на власт во Куба од 1959 до 2006 година кога се откажа во корсит на неговиот брат поради болест. Тој ја промовираше неговата книга Стратегиска Победа на церемонија во Хавана на која присуствуваа и командантите Рамиро Валдез и Гилермо Гарсија, како и други герилци кои се бореа со него на Сиера Маестра. Кастро на 13 август ке наполни 84 години.
XS
SM
MD
LG