Достапни линкови

ОН тргна 45 терористи од црната листа


Обединетите нации денеска изјави дека 10 Талибанци и 35 членови на Ал-Каеда се остранети од црната листа на терористи, со што сега на листата има уште 433 имиња. На листата се наоѓаат уште имињата на 311 припадници на Ал Каеда и 132 Талибанци . Личностите кои се наоѓаат на листата не можат да патуваат во странство и им се замрзнати банкарските сметки. Како дел од напорите за промовирање на национално помирување, авганистанскиот претседател Хамид Карзаи побара од Советот за безбедност да ги избришат имињата од црната листа на некои членови на Талибанците кои не се поврзани со Ал-Каеда
XS
SM
MD
LG