Достапни линкови

Црвениот крст доставува помош во Пакистан


Над 1.100 луѓе загинале а повеќе од 2, 5 милиони се погодени од поплавите кои го погодија северниот дел на Пакистан , соопштуваат од Црвениот крст. Од организацијата досега обезбедиле храна и помош за околу 20 илјади луѓе. Активностите на Црвениот крст, следуват по жалбите од пакистанките власти дека немаат помош од меѓународните организации. Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун најави околу 10 милиони долари помош за Пакистан, а американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека како првична помош се испратени опрема и помош во вредност од околу 10 милиони долари.

XS
SM
MD
LG