Достапни линкови

Во судирите во Кашмир, 19 загинати досега


Уште четири луѓе загинале денеска во насилните протсети во Кашмир, со што бројот на загинати се зголеми на 19 за време на тридневните анти Индија протести. За време на демонстрациите луѓето се судрија со безбедносните сили . Судирите избија во главниот град на државата Сринагер а потоа се проширија во големите градови каде живее претежно муслимансо население. Бандите протестираат против убиството на најмалку 34 цивили од страна на војниците во хималајскиот регион на 11-ти јуни . Индија го обвини соседeн Пакистан за помагање на кашмирски милитанти, но Исламабад го негира обвинението
XS
SM
MD
LG