Достапни линкови

Харадинај бара ослободување до судењето


Поранешниот премиер на Косово и некогашен командант на ОВК , Рамуш Харадинај обвинет за злосторства над Србите, Ромите и Албанците на Косово во 1998 година, побара од Хашкиот трибунал да биде пуштен на привремена слобода до повторното судење. Одбранатa наведува дека, ако биде пуштен од притвор, Харадинај нема да претставува опасност за сведоците и жртвите, како и дека не постои ризик од негово бегство. Во првото судење Хашкиот трибунал го ослободи Харадинај по сите обвиненија, но по барање на Обвинителството, делумно ќе му биде повторено судењето по неколку точки бидејќи биле обезбедени изјавите на клучните сведоци
XS
SM
MD
LG