Достапни линкови

Ахмадинеџад бара разговор со Обама


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска го повика американскиот претседател Барак Обама да се соочат на телевизиска дебата за тоа како да се решат проблемите на светот. Ахмадинеџад изјави оти се надева дека Обама ќе биде подготвен да разговараат во седиштето на ОН во Њујорк следниот месец.Иранскиот лидер, исто така, го критикуваше Обама што ги пропушти историските можности да ги поправи односите со Иран.Се уште нема одговор од Белата куќа за предлогот од Ахмадинеџад.
XS
SM
MD
LG