Достапни линкови

Протести во Кина за зачувување на дијалектите


Во Куангџоу и Хонг Конг денеска се одржуваат протести поради одлуката на кинеските власти за национален јазик да се наметне Мандаринскиот над нивниот локален кантонски дијалект. Снимките од протестите покажуваат дека полицијата насилно остранува луѓе од протестите. Демонстрантите тврдат дека се потиснува нивната култура од политички причини . Овој месец е донесена одлука на локалните ТВ станици да се емитува програма на Мандрински, а неместо како до сега на локалниот дијалект. За време на денешните протести во Хонг Конг биле уапсени 200 демонстранти.
XS
SM
MD
LG