Достапни линкови

Русите ќе се молат да згаснат пожарите


Патријархот на руската Православна Црква Кирил денеска ги повикал сите христијани да се молат за земјата да се справи со големите шумски пожари кои беснеат веќе неколу денови. Ова се најголемите пожари кои ја зафатиле земјата во последните 100 години. Во пожарите досега загина 28 луѓе. Кирил ги замолил верниците да се молат да заврне дожд за да се спаси земјата. Од руското министерство за итни случаи соопштуваат дека се активни 774 пожари . Повеќе од 5.00о луѓе се евакуирани од нивните домови.
XS
SM
MD
LG