Достапни линкови

Зголемен број на цивилни жртви во Ирак


Изминатиот месец во Ирак бројот на цивилни жртви се зголемил за речиси 50 проценти во споредба со минатата година. Лани во јули загинале 204 цивили, а годинава 396. Ирак се соочува со политича нестабилност откако и по неколку месеци од изборите, политичарите не можат да формираат Влада . Пред политичката нестабилност насилството во земјата опадна во споредба со 2006-та или 2007-та година. Но сега пак има чести бомбашки напади.
XS
SM
MD
LG