Достапни линкови

Друцас:ЕУ не испратија Резолиција за Косово


Заменик министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас кој е во посета на Србија изјавил денеска дека Европската Унија не испратила до ОН Резолуција за Косово. Друцас изјавил дека членките на Унијата немат усогласен став за решение на статусот на Косово, но дека се водат разговори за тоа прашање. Грчкиот заменик министер истакнал дека со дијалог може да се постигне консензус за тој проблем и дека прашањето треба да се врати во рамките на ОН за да може Белград и Приштина да воспостават дијалог кај ќе ги приближиле кон ЕУ . За Друцас мислењето на Меѓународниот суд за правда за прогласувањето на независност на Косово „фрла сенки на некои правни аспекти“.
XS
SM
MD
LG