Достапни линкови

Судири меѓу полицијата и курдски демонстранти во Турција


Двајца луѓе од кои едниот полицаец, се повредени во судири меѓу припадници на турските полициски сили и група курдски демонстранти во градот Мерсин во јужниот дел на Турција, јавуваат турските медиуми. Полицијата користела солзавец за да ги растера групата Курди кои се собрале на протестен митинг, за чие одржување не добиле дозвола од локалните власти. Својата одлука за забрана на протестите властите ја оправдуваат со образложение дека собирот е организиран во знак на поддршка на терористичката Курдска работничка партија
XS
SM
MD
LG