Достапни линкови

Израел изврши воени напади на Газа


Израел изврши воздушни напади против цели во појасот Газа,откако беа истрелани неколку ракети од милитантите во Газа кои го погодија градот Ашкелон. При нападите се повредени најмалку 8 луѓе . Изралските сили напаѓале засолништа на приврзаниците на Хамас, но тунели кои се користат за шверцување а се наоѓаат долж границата на Газа со Египет. Обединетите нации, го осудија претходниот ракетен напад на израелскиот град , велејќи дека нападот на цивили е неприфатлив и преставува терористички чин.
XS
SM
MD
LG