Достапни линкови

Штрајкот на камионџиите е катастрофа за туризмот во Грција


Над 100.000 Грци и туристи државјани се блокирани во Северна Грција поради продолжениот штрајк на сопствениците на камиони и цистерни, пишува во грчкиот весник „Експрес“.
Според хотелиерите, штрајкот му наштетил на туризот во северна Грција со оглед дека стотина илјади туристи од Балканот како и Грци од други делови на земјата се принудени да го продолжат престојот поради недостигот од бензин на бензинските пумпи заради штрајкот.
Туристичкиот углед на Грција е оцрнет, се жалат претставниците на секторот и посочуваат дека во изминатите денови откажани се 10 проценти од туристичките аранжмани кои вклучуваат сопствен превоз. Само во областа Пиерија од почетокот на неделава откажани се 25.000 резервации.
XS
SM
MD
LG