Достапни линкови

Оставка на Советникот за човекови права на рускиот претседател


Шефот на Советот за човекови права на рускиот Претседател Дмитриј Медведев, Ела Памфилова поднесе оставка на функцијата. Таа не сакаше да ги открие причините и изјави дека станува збор за лична одлука. Оставката доаѓа ден откако Претседателот Медведев го потпиша контроверзниот закон за аголемување на моќта на Федералната Безбедносна Служба – ФСБ, што за активистите за човекови права преставува враќање во советско време.
XS
SM
MD
LG