Достапни линкови

Кина - затвор за тројца етнички ујгури, блогери


Во Кина се осудени тројца интернет новинари и блогери на казна затвор од 3 до 10 години. Станува збор за припадници на малцинството ујгури кои беа затворени по етнилките немири во Урумџи во 2009 година. Мината недела 15 години затвор доби новинарот Гајрет Нијаз за нарушување на безбедноста затоа што зборувал со странски новинари.
XS
SM
MD
LG