Достапни линкови

Русија реагира на извештај на Стејт департментот


Руското Министерство за надворешни работи го критикуваше извештајот на американскиот Стејт департмент кој покажува сомнеж за руската согласност со меѓународните договори за биолошко, хемиско и атомско оружје. Во соопштението од Министерството се вели дека Русија е вброена во земјите што ги кршат договорите за неширење на оружјето за масовно унишување без никакви конкретни докази.
Во извештајот на Стејт департментот се наведува дека има нејаснотии во однос на придржувањето на Русија до конвенцијата против билошкото оружје.
XS
SM
MD
LG