Достапни линкови

Во поплави во Пакистан загинале 60 луѓе


Најмалку 60 луѓе загинале во поплавите кои го зафатија Пакистан по обилните монсунски дождови. А стотици илјади луѓе остана без своите домови, соопштиле властите. Се оценува дека ова се најлошите поплави кои ја зафатиле земјата во последните неколку децении. Поплавите урнале и дел од брана во долината Сват по што 5.000 куќи се нашле под вода. Силните дождови се наведуваат и како една од причините за вчерашната авионска несреќа во која загинаа сите 152 патници
XS
SM
MD
LG