Достапни линкови

Косовскиот гувернер осомничен за нови дела


Канцеларијата на Специјалното обвинителство на Косово денеска го прошири обвинението против гувернерот на Централната банка на Косово Хашим Реџепи. Тој, покрај злоупотребата на службената позиција и примање мито, сега се товари и за издавање на дозволи за работа во врска со осигурителните компании во периодот од 2006. до 2008. година. Истражниот судија на Окружниот суд во Приштина на Реџепи му одредил притвор во траење од еден месец. Врховниот суд во среда ја одби жалбата на одлуката за притворот на Реџепи
XS
SM
MD
LG