Достапни линкови

САД и ЕУ бараат Иран да преговара за нуклеарната програма


Соединетите Американски Држави и Европската унија соопштија дека тие се надеваат оти разговорите меѓу Иран и светските сили повторно ќе започнат набрзо. Шефот за надворешна политика на унијата, Кетрин Ештон изјави дека разговорите мора да се фокусираат на нуклеарната програма на Техеран. Западот се сомнева дека Иран збогатениот ураниум ќе го искористи за конструирање на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG