Достапни линкови

Русија ќе продава 11 државни фирми


Русија се согласи да продаде 11 државни фирми , како дел од новиот план за приватизација. Руските власти соопштиле дека листата ја составиле од министерствата за економски развој и за финансии. На листата се наоѓа водечката руска банка Сбербанк и нафтената компанија Роснефт. Руските медиуми пишуваат дека Русија очекува од продажбата да обие 30 милијарди долари
XS
SM
MD
LG