Достапни линкови

ЕУ сака продолжување на преговорите со Иран


Од Европакта Унија соопштија денеска дека сакаат што е можно поскоро да се продолжи со разговорите меѓу Иран и светските сили. Комесарот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави дека разговорите ќе се фокусираат исклучиво на нуклеарната програма на Техеран. Разговорите меѓу Иран од едната страна и светските сили САД, Велика Британија, Франција, Русија и Кина како и Германија од другата страна прекинаа во октомври минатата година, што доведува до нови санкции од големите сили кон Иран
XS
SM
MD
LG