Достапни линкови

Британија подржува Турција за членство во ЕУ


Британскиот премиер Дејвид Камерон изјавил дека е лут на ЕУ што досега бавно се одвивало приклучувањето на Турција во Унијата. Камерон кој е во посета на Турциај изјавил дека земјата бавно се придвижува кон ЕУ поради одредени членки кои се противат на тоа. Британија силно ја подржува Турција за членство во Унијата и денеска се промовираше како адвокат на Турција во Унијата, изјавил Камерон. Комесарот за проширување Штефан Филе ја поздравил изјавата на Камерон и изразил надеж дека процесот на придвижување на Турција ќе се придвижи напред.
XS
SM
MD
LG