Достапни линкови

Соработката меѓу НАТО и Русија се продлабочува


Висок преставник на НАТО соопштил дека односите со Русија дефинитивно се подобруваат. Адмиралот Џанполо Ди Паола кој е шеф на Воениот Комитет на Алијансата изјавил дека соработката со Москва ќе се продлабочи веќе наредната година, бидејќи двете страни се загрижени за исти работи како Авганстан, заканите од тероризамот и морските пирати. Ди Паола на 24 –ти се врати од посета на Москва каде имаше средба со рускиот министер за одбрана Николај Макаров. Тој од руска страна добил одговор на барањето за се користи нивната територија за транспорт на потеребите на НАТО во Авганистан.

XS
SM
MD
LG