Достапни линкови

Нова рунда на разговори меѓу Русија и Грузија


Русија, Грузија и отцепените грузиски републики Абхазија и Јужна Осетија денеска одржуваат нова рунда на безбедносни разговори во Женева. Разговорите се под медијаторство на меѓународната зедница. Портпаролката на ОН Елена Пономарева изјави дека сите страни се присутни на разговорите , кои се надгледувани од ОН, ОБСЕ, и ЕУ. Разговорите се насочени кој превениција од нови насилсттва по конфликтот меѓу Русија и Грузија во 2008-та.
XS
SM
MD
LG