Достапни линкови

Извршниот директор на БП Хејворд се повлекува


Нафтената компанија Бритиш Петролеум денеска објави дека нејзиниот контроверзен извршен директор Тони Хејворд се повлекува. Во изјавата издадена во Лондон, БП соопшти дека Хејворд, во договор со Бордот на компанијата, оваа функција ќе ја напушти на 1 октомври. Тој ќе биде заменет од американецот Боб Дадли кој во моментов е задолжен за расчистување на нафтата која истече во Мексиканскиот залив.
XS
SM
MD
LG