Достапни линкови

Одлука за израчување на Ганиќ


Судот во Лондон денеска би требало да донесе одлука за барањето за израчување на членот на некогашното воено претседателство на Босна и Херцеговина Ејуп Ганиќ на Србија. Властите во Белград го сомничат за воено злосторство извршено во 1992 година при повлекувањето на една единица на ЈНА од Сараево. По одлуката на судот, предметот треба да биде проследен до британското министерство за внатрешни работи кое донесува одлука за екстрадиција. Одлуката потоа ја потврдува парламентот. Ганиќ беше уапсен во март на аеродромот Хитроу, а врз основа на потерница што ја издаде Србија.
XS
SM
MD
LG