Достапни линкови

Авганситанската влада тврди најмалку 50 цивили се убиени минатата недела


Авганистанската влада соопшти дека најмалку 52 цивили биле убиени минатата недела , при нападот на НАТО силите во јужната провинција Хелманд.Во соопштението од кабинетот на претседателот Хамид Карзаи ги повикува војниците на НАТО да сторат се што е можно да се избегнат цивилни жртви за време на воените операции. Американската војска соопшти дека во заедничката истрага на НАТО и Авганистан досега не се отриени докази за повредени или убиени цивили.
XS
SM
MD
LG