Достапни линкови

ЕУ и Канада ги презентираа новите санкции за Иран


Европската Унија и Канада одвоено ги презентираа усвоените санкции за Иран. Новите санкции вклучуваат забрана за трговија со Иран како и забрани во банкарскиот и енергетскиот сектор. Канадскиот министер за надворешни работи, Лавренс Кенон, изјави дека во новите мерки ќе спаѓа и забрана за инвестирање во иранскиот гасоводен и нафтен сектор. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги поздрави, како што вели„ стогите чекори“ против Иран. Иран денeска кратко по објавувањето дека ЕУ ги усвои сaнкциите кон Техеран, соопшти дека е подготвен да се врати на преговорите зa нуклeарната програма.
XS
SM
MD
LG