Достапни линкови

Израел го предупредува Либан


Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак денеска предупреди дека Израел ќе возврати дирекно врз Либанските институции доколку милитанската група Хезболах лансира ракети во израелски град. Барак по разговорите во Вашингтон со државниот секретар Хилари Клинтон изјави дека оваа израелска влада нема да толерира повеќе напади од Хезболах. Потпаролот на Стејт Департментот, Филип Кроули изјави дека Израел има право на одбрана, но како што вели „повеќе сака да види дека се лансираат мировни преговори отколку ракети“.
XS
SM
MD
LG