Достапни линкови

Рекордни температури во Москва


Во Москва денеска биле измерени рекордни 37 ,2 степени, соопштиле од тамошниот хирдометерелошки завод, јавуваат руските агениции. Тоа е највисоката температура измерена во Москва од кога пред 160 години почнале да се мерат температируте. Во јули 1920 –та биле измерени 36, 8 степени и тоа до денеска била највисоката температура измерена во рускиот главен град. Метеоролозите за наредните денови предвидуваат и повисоки температури и очекуваат во четврток да биде 40 степени.
XS
SM
MD
LG